

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 mV |
| Max Collector Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 120 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
Stock: 3605
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46936
Ext.Price$0.46936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46936 | $0.46936 |
| 10 | $0.28640 | $2.86400 |
| 50 | $0.23103 | $11.55150 |
| 100 | $0.18637 | $18.63700 |
| 500 | $0.14192 | $70.96000 |
| 1000 | $0.12739 | $127.39000 |
| 3000 | $0.10772 | $323.16000 |
| 5000 | $0.09575 | $478.75000 |
